С научна конференция – „Безопасна среда за спешните медицински екипи“ беше отбелязан Световния ден на спешната медицина.
Научната конференция. се проведе на 27 май 2026 г., в  Астория Гранд хотел, и в нея се включиха   90   участника. 

Участниците във форума бяха поздравени от директора на болница „Пирогов“ – д-р Валентин Димитров. От името на министъра на здравеопазването Катя Ивкова беше прочетен поздравителен адрес.

 

Водещите теми в рамките на научната конференция бяха:

  1. Защо безопасността на спешните медицински екипи е приоритет?
  2. Безопасност по време на работа на спешните медицински екипи в спешното отделение и в линейките
  3. Безопасност на спешните медици при работа с агресивни пациенти и придружители
  4. Ролята на ръководството за създаване на безопасна среда
  5. Препоръки на Европейското дружество по ресусцитация за КПР – за деца и възрастни

Научната конферениция беше организирана от „УМБАЛСМ Н.И.Пирогов“, НЦОКССМП „Проф. д-р Милан Миланов“, Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ и сдружение „Българска асоциация на спешните лекари“.

Като акцент в края на конференцията традиционно бяха връчени и Годишни награди за спешни медици в четири категории –

„Спешен екип от ЦСМП/ЦСМПВ/СО, проявил висок професионализъм чрез бързи и адекватни действия при пациент в животозастрашаващо състояние“

„Спешен екип от ЦСМП/ЦСМПВ/СО, проявил изключителна всеотдайност при спасяване на пациент в животозастрашаващо състояние“

„Спешен медик с най-дългогодишен професионален стаж в ЦСМП/ЦСМПВ/СО“

„Спешен млад медик (до 35-годишна възраст), проявил висок професионализъм при спасяване на пациенти в животозастрашаващи състояния“