„Днес отдаваме заслужена почит на всички, посветили професионалния си път на спешната медицина“, това каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в приветствието си при откриването на научната конференция „Гордея се, че оказвам спешна медицинска помощ“, с която се отбеляза Международния ден на спешната медицина.
Конференцията е организирана от болница „Н. И. Пирогов“, Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ „Проф. Милан Миланов“, Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ и сдружение „Българска асоциация на спешните лекари“.
Да признаем, че това е едно от най-натоварените направления – изисква отдаденост, способност за бърза реакция и себеотрицание. Вие сте първата надежда за нуждаещите се, а за вас спасяването на живот е житейска философия, а след това – професионална мисия, каза още министър Кирилов.
От 2019 г., когато започнаха обученията за работещите в спешната помощ по проекта „Пулс“, до днес в Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ „Проф. Милан Миланов“, са обучени близо 8500 души, посочи директорът на Центъра д-р Росен Радев. Без съдействието и активното отдаване на знания от колегите от „Пирогов“ тези обучения нямаше да бъдат възможни, добави той.
Спешната помощ е мястото, откъдето са излезли най-големите колоси в българската медицина, тя е призвание и мисия, каза д-р Валентин Димитров, директор на Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина „Н.И. Пирогов“, при откриването на научната конференция.
Доболничната и болничната организация в лечението на инсулт, лиезон психиатрична помощ в условията на спешност, наследствен ангиоедем, стандарти и алгоритъм за активиране на авиомедицински транспорт, добавената цена на лечението в спешно педиатрично отделение са част от темите, които се обсъдиха в рамките на форума.

Снимка: Десислава Пеева/БТА